Zvířata
Co na zvířata říká naše právo
Ochrana zvířat je v našem právním systému řešena z různých pohledů hned několika zákony a řadou prováděcích předpisů.
Z hlediska ochrany biologické rozmanitosti a zachování ekologické rovnováhy je nejdůležitější právní normou zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, kterým se zajišťuje ochrana volně žijících druhů živočichů (obratlovců i bezoratlých), včetně jejich stanovišť.
Ochrana řady ohrožených volně žijících druhů je zároveň předmětem mezinárodního a evropského práva (např. směrnice 79/43/EHS, o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).
Podmínky pro obchod a další nakládání s chráněnými druhy živočichů u nás upravuje platné znění zákona č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy - tzv. zákon CITES.
Ochrana zvířat proti týrání je upravena v zákoně č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.
NEBOJTE SE OZVAT
- Našli jste poraněné zvíře?
jde-li o psa nebo kočku, volejte
- Městský útulek pro zvířata Přerov
- Městskou policii
- jde-li o volně žijícího živočicha (mimo zvěř ve smyslu mysliveckého zákona):
Povede-li se vám takové zvíře odchytit, umístěte je do vhodné přepravky (krabice), přeneste do klidného prostředí a pokuste se mu vpravit do úst vodu na pití. Kontaktujte některou ze stanic pro handicapované živočichy:
- stanice při ZOO Svatý Kopeček v Olomouci. Na vrátnici ZOO je možné zvíře předat kdykoliv, služba je nepřetržitá. Ve všední dny je možné zvíře odvézt autem ZOO, ale může se stát, že bude odvezeno až následující den. Tel.: 585 385 348
- stanice v Bartošovicích na Moravě, tel.: 556 758 675, 602 540 037
- stanice v Němčicích nad Hanou, tel.: 602 587 638
Pokud se vám zvíře odchytit nepodaří, pokuste se kontaktovat některou ze stanic pro handicapovaná zvířata a vyčkejte na místě nálezu do příjezdu jejích pracovníků, neboť i zraněné zvíře se může schovat či přesunout a pak již nebude nalezeno. Nenoste zvířata na radnici, tím jim zbytečně uberete naději na život. Úřad není pro poskytnutí první pomoci ani dočasné místění zvířete vybaven.
- Co dělat se zraněným ptákem?
Pokud najdete zraněného ptáka (zlomené křídlo, noha apod.) nebo nemocného, snažte se jej co nejdříve dopravit k veterináři nebo okamžitě do nejbližší záchranné stanice:
- stanice při ZOO Svatý Kopeček v Olomouci. Na vrátnici ZOO je možné zvíře předat kdykoliv, služba je nepřetržitá. Ve všední dny je možné zvíře odvézt autem ZOO, ale může se stát, že bude odvezeno až následující den. Tel.: 585 385 348
- stanice v Stránském (dravci a sovy), tel.: 554 291 000, 777 256 577
- stanice v Bartošovicích na Moravě, tel.: 556 758 675, 602 540 037
- stanice v Němčicích nad Hanou, tel.: 602 587 638
Pro transport použijte pevnou a dostatečně velkou lepenkovou krabici s malými otvory pro výměnu vzduchu a její dno vycpěte několika vrstvami novin. Krmění na cestu nepřidávejte a do jedné krabice umístěte vždy jen jednoho ptáka.
- Našli jste opuštěného nebo toulavého psa?
Volejte:
- Městský útulek pro zvířata Přerov
- Městskou policii Lipník nad Bečvou
- Máte zájem o zvíře z útulku?
Technické služby města Přerova provozují útulek pro zatoulaná zvířata. V případě zájmu se dostavte (pro veřejnost otevřeno Po,Út, St: 10-16 hod, So, Ne: 8 - 10 hod) s občanským průkazem a symbolickou částkou na částečné uhrazení veterinárních nákladů (v roce 2006 činil 157,-Kč) do útulku, kde se vám budou věnovat příslušní pracovníci). Útulek se nachází v zahrádkářské části města mezi Předmostím a Dluhonicemi, u kynologického cvičiště.
- Byli jste účastníkem dopravní nehody při střetu se zvěří?
Ke zdokumentování nehody přivolejte Policii ČR. Ta disponuje informacemi k identifikaci dotčeného uživatele honitby, který si poraněnou nebo usmrcenou zvěř převezme a naloží s ní dle platných předpisů upravujících oblast veterinární a myslivosti. Nikdy tuto zvěř neberte, protože se může jednat o přestupek.
- Jste svědkem týrání zvířete?
Co se rozumí týráním zvířete, stanovuje §4 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se např. o omezování výživy zvířete včetně jeho napájení, omezování svobody pohybu nutné pro zvíře určitého druhu, zacházení se zvířetem způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení nebo poškození zdraví, usmrcení zvířete způsobem působícím nepřiměřenou bolest, chov zvířat v nevhodných podmínkách a další.
Je-li nutný okamžitý zásah, volejte:
- Městskou policii Lipník nad Bečvou
- Policii ČR
jinak případ oznamte:
- Krajské veterinární správě
- Co dělat v případě uhynutí domácího zvířete?
Při manipulaci s ním použijte ochranné pomůcky. Zvíře můžete odvézt a uložit za poplatek do chladícího boxu, který se nachází v útulku pro opuštěná zvířata nebo v soukromých veterinárních ambulancích a klinikách, které mají zabezpečený svoz a nezávadnou likvidaci.
Za určitých podmínek lze zvíře pohřbít na vlastním pozemku. Dbát se musí na to, aby místo bylo například dostatečně vzdáleno od zdroje pitné vody, na suchém a slunném místě, v hloubce kolem 75 cm, za použití dezinfekčních prostředků (chlorované vápno, chloramin apod.). Tento postup doporučujeme konzultovat s Krajskou veterinární správou.
- Prodává někdo chráněné druhy živočichů?
Obchodovat s chráněnými druhy živočichů lze pouze na základě povolení. Uvidíte-li někoho prodávat takové živočichy, nejprve se informujte přímo u dotyčného, zda má potřebné povolení.
V případě záporné odpovědi či odmítnutí rozhovoru volejte:
- Policii ČR
- ČIŽP Olomouc
- Městskou policii Lipník nad Bečvou
- Agenturu ochrany přírody a krajiny Olomouc